Glavni trg 24
1241 Kamnik
»Šele kasneje sem razumela, da gresta pogum in milina z roko v roki, da svet ni črno-bel in da se za zunanjo podobo pogosto skriva globlja resnica.« S temi besedami je slavnostna govornica, učiteljica leta 2026 Mojca Volkar Trobevšek, zaznamovala osrednjo slovesnost Občine Kamnik ob 35. obletnici samostojnosti Republike Slovenije.
Njena pripoved o vojaku, ki si je v poletnih dneh osamosvojitvene vojne z njihove vrtnice utrgal cvet in ga spravil v prsni žep, je postala simbol večera. Simbol poguma, srčnosti in vere v prihodnost. Hkrati pa tudi pogled generacije, ki je osamosvojitev doživela kot otrok, danes pa kot učiteljica mladih razmišlja o odgovornosti, ki jo imamo do prihodnosti države in generacij, ki prihajajo za nami.
Na predvečer dneva državnosti je Glavni trg v Kamniku napolnil občutek ponosa, hvaležnosti in pripadnosti. Občina Kamnik je s slovesnostjo ob 35. obletnici razglasitve samostojne Republike Slovenije počastila enega najpomembnejših mejnikov slovenske zgodovine ter ljudi, ki že petintrideset let soustvarjajo zgodbo naše države in našega mesta.
Slovesnost se je začela s prihodom zastavonoš domoljubnih in veteranskih organizacij ter izvedbo Zdravljice v izvedbi Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik. Zbrane je uvodoma pozdravil moderator večera Matic Maček, ki je poudaril, da se ljubezen do domovine začne tam, kjer smo doma – v odnosu do kraja, ljudi in skupnih vrednot.

Župan Matej Slapar je v svojem nagovoru izpostavil pomen dneva državnosti kot praznika ponosa, hvaležnosti in odgovornosti ter spomnil na vlogo Kamnika v času osamosvojitve. Ob tem je predstavil razvoj občine na področjih izobraževanja, zdravstva, kulture, športa, komunalne infrastrukture in turizma. »Petintrideset let samostojnosti nas opominja tudi, da prihodnosti ne podedujemo, ampak jo ustvarjamo. Pred Kamnikom so pomembne naloge. Čaka nas razvoj območja nekdanje smodnišnice, enega največjih razvojnih potencialov našega mesta. Nadaljevati moramo z obnovo vodovodne in kanalizacijske infrastrukture ter skrbjo za kakovostno oskrbo s pitno vodo. Zaščita naših vodnih virov mora ostati ena temeljnih zavez naše skupnosti, saj je čista voda ena najdragocenejših vrednot, ki jih bomo zapustili prihodnjim generacijam. Kamnik želimo razvijati premišljeno – tako, da bo ostal prijeten kraj za življenje, delo, ustvarjanje in preživljanje prostega časa. Kraj, ki spoštuje svojo dediščino, hkrati pa zna prepoznati tudi priložnosti prihodnosti,« je poudaril župan Matej Slapar.

O vlogi Kamničank in Kamničanov v času osamosvojitvenih procesov ter o pomenu ohranjanja zgodovinskega spomina je spregovoril predsednik odbora Kamnik –Komenda Policijskega veteranskega društva Sever Ljubljana Igor Kanižar: »Kot član Policijskega veteranskega društva Sever in kot neposredni udeleženec bitke v Trzinu leta 1991 sem ponosen, da sem smel biti del teh zgodovinskih dogodkov. Dobro se spominjam dni, ko smo pripadniki milice in Teritorialne obrambe Republike Slovenije skupaj, požrtvovalno in odgovorno, branili nastajajočo slovensko državo. Naše sodelovanje je bilo eden od ključnih temeljev uspešne osamosvojitve.«
V nadaljevanju je Mojca Volkar Trobevšek spregovorila o pomenu medgeneracijskega prenosa vrednot, odgovornosti odraslih pri vzgoji mladih ter ohranjanju jezika, kulture in zgodovinskega spomina. Prepričana je, da se človek v svojem bistvu ni veliko spremenil in da so mladi danes ravno tako odprti za rast, da mnogi v sebi čutijo neizmerno voljo do življenja. Zato vanje zaupa in jim želi mnogo poguma in jasnih misli.
Ob pesmi Srečka Kosovela je izrazila zaupanje v mlade ljudi ter poudarila, da prihodnosti ne gradimo zgolj z velikimi besedami, temveč predvsem z zgledom, sočutjem, ustvarjalnostjo in medsebojno povezanostjo.
Poseben simbolni trenutek slovesnosti je bila predaja slavnostnega venca nosilcem praporov veteranskih in domoljubnih organizacij, ki so ga ponesli k spominskemu obeležju osamosvojitvene vojne.

Kulturni program je skozi glasbo, ples in besedo prepletal spomine, ponos in pogled v prihodnost. Nastopili so Simfonični orkester Domžale – Kamnik pod vodstvom dirigenta Zorana Bičanina, vokalistka Nuška Drašček, kamniška glasbena skupina Before Time ter plesalka Baletne šole Ana. Program je povezal brezčasna dela svetovne glasbene ustvarjalnosti s sodobnimi glasovi mladih kamniških ustvarjalcev.
Večer se je sklenil s skladbo Med iskrenimi ljudmi, v kateri so se na odru simbolično srečale različne generacije ustvarjalcev. Prav v tem srečanju preteklosti in prihodnosti je bilo strnjeno tudi osrednje sporočilo slovesnosti: da je samostojna Slovenija dediščina poguma generacij pred nami in hkrati odgovornost vseh, ki jo živimo danes. Da prihodnost nastaja tam, kjer se srečajo izkušnje, znanje, srčnost in sveže ideje mladih.
Slovesnosti so se med drugim udeležili podžupan Občine Kamnik Uroš Pirc, častna občanka dr. Marjeta Humar, direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik Luka Svetec ter občinske svetnice in svetniki.
Občina Kamnik se zahvaljuje vsem govornikom, nastopajočim, veteranskim in domoljubnim organizacijam, Simfoničnemu orkestru Domžale – Kamnik, Nuški Drašček, skupini Before Time, Baletni šoli Ana, Arboretumu Volčji Potok, ekipi Zavoda za turizem in šport Kamnik ter številnim sodelavcem in organizatorjem, ki so prispevali k uspešni izvedbi slovesnosti in spremljajočega dogajanja v okviru Poletja v Kamniku.
Vse najboljše, Slovenija.
Fotografije: Miro Hrkalović