Glavni trg 24
1240 Kamnik
Sanacijska obnova vodotokov in hudournikov po poplavah
Na območju Občine Kamnik poteka več delovišč sanacijskih obnov vodotokov in hudournikov.
Direkcija RS za vode na podlagi izdelanega plana sanacije za izvedbo ureditev vodotokov po poplavah, skupaj s podjetje Hidrotehnik d. o. o., ter podizvajalci izvaja sanacijo po poplavah.
Z urejanjem in sanacijami vodotokov po poplavah se v prvi vrsti zagotavlja večja pretočnost, čiščenje naplavin in plavja ter zavarovanja poškodovanih brežin vodotokov.
Direkcija Republike Slovenije za vode je pripravila posebno aplikacijo, preko katere lahko spremljate delovišča koncesionarja v občini Kamnik: https://poplave2023.evode.si/%23.
Sanacija plazov
Po katastrofalnih poplavah v mesecu avgust 2023 smo takoj aktivno začeli z iskanjem strokovnjakov, kot so geologi, gradbeniki, statiki za izdelavo projektov sanacij plazov, ki ogrožajo hiše, ceste ali ostalo javno infrastrukturo. Vsi pozvani strokovnjaki se na naše prošnje odzivajo in pridejo na teren. Strokovnjaki po prvem ogledu podajo priporočila in usmeritve za izdelavo kakovostnega popisa za izbiro projektanta za izdelavo projekta sanacije. Projektanti po prejemu naročila takoj odidejo na teren ter na podlagi ugotovljenega stanja začnejo z izvedbo geoloških raziskav, ki so pogoj za izdelavo kakovostnih sanacijskih načrtov. Vsak projekt moramo pred izvedbo posredovati v potrditev na Državno tehnično pisarno. Po potrditvi je izpolnjen pogoj, da lahko izvedemo naročilo, in smo upravičeni do državnih sredstev z naslova sanacij. V letošnjem letu imamo na Občini Kamnik v planu izvesti vsa evidenčna naročila za izdelavo projektov sanacij plazov in začeti z izvedbo nujnih sanacij.
V Košišah se dela nadaljujejo z vrtenjem sider na četrtem in petem plazu.
V Snoviku so groba dela odvoza in odstranitev plazine izvedena. Zaradi dodatnih izvirov na sami plazini sta bila na terenu geolog in projektant. Projektant pripravlja popise in usmeritve za nadaljevanje del.
Za sanacijo plazov v Lanišah ter Zagorici nad Kamnikom so podpisane pogodbe. Na Ministrstvo za naravne vire in prostor je bila posredovana vsa potrebna dokumentacija za sklenitev aneksa za črpanje dodatnih sredstev. Uvedba v delo in pričetek del bosta izvedena takoj, ko prejmemo aneks in sredstva za predmetni sanaciji.
Za javni naročili za stabilizaciji brežine v Stahovici ter sanaciji plazu v Tunjicah smo prejeli ponudbe. V teku je pregled ponudb in ugotavljanje ustreznosti ponudnikov.
Tekoče se izvajajo tudi evidenčna naročila za strokovni nadzor nad izvedbo in koordinacijo varstva in zdravja pri delu na gradbišču. V pregled in recenzijo je bilo posredovanih več projektov, za katere čakamo recenzijsko poročilo in odobritev. Glede na prejete recenzije s strani Državne tehnične pisarne projektanti izvajajo popravke in odgovore.
S strani države še vedno nismo prejeli sredstev za sanacijo dveh plazov Zagorica pri Kamniku in Laniše, podpisane imamo vse pogodbe in izdana naročila, vendar ne moramo pričeti z deli dokler ne dobimo odobrenih sredstev.
V teku so izdelave projektov sanacije za plazove, ki so v različnih fazah izdelave v naseljih Laniše, Kamniška Bistrica, Stolnik, Stahovica, Krivčevo, Košiše, Zgornje Stranje, Žale, Zakal, Snovik, Poreber, Žaga, Podgorje, Kršič, Briše, Županje Njive, Stari grad, Hrib pri Kamniku ter več lokalnih cestah.
Ogledi z geologi in predstavniki Občine Kamnik za izvedbo sanacij se tekoče izvajajo glede na prioritete, poslabšanja stanja na posameznem plazu in obvestila občanov. Sproti se z lastniki zemljišč, kjer potekajo sanacije, dogovarjamo in sklepamo pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij.
Aktivirana je tudi ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki opravlja oglede, ugotavlja stanje po izvedenih sanacijah ter delih in podaja nova poročila in priporočila.
Na plazu Blate in plazovih ob hudourniku Blate in Bistričica so aktivirani različni strokovnjaki ( geologi, hidrologi, vodarji, …). Na območju plazu Blate so bile izvedene prve osnove geološke in geomehanske raziskave, ki bodo omogočale osnovo za pripravo projektne naloge za izbiro izvajalca geoloških in geomehanskih raziskav celotnega območja. Prav tako so strokovnjaki na območju plazov postavili različne sisteme za spremljanje stanje na plazu ter sonde za spremljanje temperature ter ostale parametre. S strani strokovnjakov je bila podana informacija, da so se razmere na samem plazu Blate umirile. Težavo predstavlja vodotok Bistričica, ki je spodkopal brežine, ki so postale nestabilne, zato se izvajajo pomiki ter manjši podori. Konec meseca junija je bil na pobudo Občine Kamnik ter Krajevne skupnosti Kamniška Bistrica sklican sestanek z državnima sekretarjema, predstavniki Državne tehnične pisarne, predstavnikom Direkcije republike Slovenije za vode, projektantom in hidrologom. Ogledali smo si stanje na terenu, se dogovorili o aktivnostih in nalogah za naprej, da se projekt premakne iz mrtve točke in aktivno pristopi k sami sanaciji na samem plazu Blate, Korošaku ter hudourniku Bistričica in ukrepe izvede še pred obilnim dežjem, ki vsako leto prizadene to območje v poletnih in jesenskih mesecih. V teku je izdelava projektne naloge na podlagi katere bodo izvedene vse potrebne dodatne raziskave za potrebe kvalitetne izdelave načrtov trajne celotne sanacije območja. V Klemenčevem je nameščena nova naprava za monitoring in spremljanje stanja vodotoka Bistričica.
Skupaj si prizadevamo in želimo, da v najkrajšem možnem času pridobimo projekte sanacij plazov in odobritve s strani Državne tehnične pisarne, da bi zagotovitvi občankam in občanom, da bodo lahko varno živeli na svojih domovih.
V primeru poslabšanja stanja občanke in občane prosimo, da nas o tem obvestijo, da bomo takoj po prejemu obvestila tudi ukrepali.
Oddelek za družbene dejavnosti
V Kamniku odprli eno najbolj modernih osnovnih šol v Sloveniji
Danes je za Kamnik velik dan. Po več kot 15 letih projektiranja in manj kot treh letih gradnje je namreč svoja vrata odprla popolnoma nova OŠ Frana Albrehta Kamnik, ki omogoča najboljše pogoje izobraževanja za otroke. Na novi šoli danes pouk začenja 537 učencev, med njimi 38 prvošolcev. Na šoli, ki ima še štiri podružnice, se bo v tem šolskem letu učilo skupaj 776 učenk in učencev.
Nova šola ima 32 novih učilnic, 18 kabinetov ter številne tehnične in upravne prostore. Skupno obsega dobrih 8000 m² bruto uporabne površine. Ponaša se z dovršeno prostorsko akustiko, aktivno in pasivno požarno zaščito ter najsodobnejšimi sistemi strojnih in elektroinštalacij. Zgrajena je po sodobnih standardih protipožarne in protipotresne varnosti. Nova šola je z vidika zasnove, prostorov in opreme popolnoma prilagojena uporabi najsodobnejših pedagoških metod, uvršča pa se med šole z najboljšimi pogoji za učence v državi. Njena arhitekturna zasnova z razgledom do Kamniško – Savinjskih Alp prikazuje, da sodobna šola ni zaprt prostor, ampak je vključujoča, omogoča širino in možnosti za socializacijo.ž
Celotno novico si lahKo ogledate TUKAJ.
Projekt Prostofer - Poziv k iskanju prostovoljnih šoferjev
Občina Kamnik se je spomladi 2021 vključila v trajnosti vseslovenski prostovoljski projekt za mobilnost starejših, ki povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki, ki pa po drugi strani radi priskočijo na pomoč.
Prostofer jim omogoča lažjo dostopnost do zdravniške oskrbe, javnih ustanov ipd. Starejšim je s tem omogočena večja mobilnost, večja socialna vključenost, medsebojno povezovanje, medsebojna pomoč ter boljša kvaliteta življenja v tretjem življenjskem obdobju.
Uporabnik, ki potrebuje prevoz, pokliče na brezplačno številko Zavoda Zlata mreža 080 10 10. Klicni center je na voljo za rezervacije prevozov vsak delovnik med 8. in 18. uro, rezervacijo prevoza pa je potrebno najaviti vsaj 3 dni pred izvedbo storitve.
Na tem mestu se Občina zahvaljuje vsem prostovoljnim šoferjem, ki so se že odzvali povabilu in ob tem vabi vse, ki bi se projektu še radi pridružili. Prostovoljni šofer je lahko vsak, ki ima veljavno vozniško dovoljenje in je v svojem prostem času pripravljen pomagati tistim, ki prevoz potrebujejo. Vendar pa so prostoferji v resnici veliko več kot zgolj prostovoljni vozniki – svojim sopotnikom nesebično pomagajo tudi, ko ti izstopijo iz avta, pri zdravniku jih pospremijo do čakalnice in počakajo nanje med pregledom, jim priskočijo na pomoč pri vzpenjanju po stopnicah, pri izpolnjevanju obrazcev na banki, pošti ipd. To so ljudje z velikim srcem, ki jemljejo svojo humanost za samoumevno in častno dejanje.
Voznice in voznike, ki želite postati prostoferji vabimo, da to sporočite na Občino Kamnik, Oddelek za družbene dejavnosti, kjer vas bomo vpisali v seznam prostoferjev in vam podali vse nadaljnje informacije o projektu. Dodatne informacije: Katja Vegel, 01/8318-142, katja.vegel@kamnik.si.
Celotno novico si lahko ogledate TUKAJ.
Prvo septembrsko nedeljo je potekalo tradicionalno kolesarjenje po kolesarski poti od Snovika do Motnika. Letošnji, že petnajsti kolesarski izlet, sta kot vsako leto organizirala Občina Kamnik in Turistično društvo Motnik. Gre za rekreativno kolesarsko prireditev, ki je namenjena promociji kolesarjenja in predstavitvi kolesarskih poti v občini Kamnik.
Omenjena kolesarska pot je dolga 23 kilometrov in je dokaj zahtevna, predvsem zaradi nekaterih vzponov (npr. iz Sidola na Pšajnovico in Laseno ter naprej do Velikega Rakitovca) in vožnje po gozdnih cestah. Pot poteka po naseljih Tuhinjske doline od zdravilnega vrelca v vasi Potok, skozi Vaseno, Sidol, Pšajnovico, Laseno, Mali in Veliki Rakitovec, po gozdni cesti mimo planšarije na Lipovcu na Malo Raven do Motnika.
V Snoviku se je zbralo 70 kolesarjev, ki jih pozdravila podžupanja Romana Učakar, ki je dejala: "Sončen dan, ki je pred nami bo za vas prav posebno, kolesarsko obarvan. Hvala organizatorju, da že 15 let organitirate dogodek, ki združuje in povezuje. Pred vami je pot, polna vzponov in spustov in lepih razgledov. Tako kot v življenju. A če je družba prava, če je podporno okolje, gre vse lažje. In verjamem, da bo tudi danes tako. Želim vam lahek pogon, varno pot in eno luštno druženje na cilju. Hvala, da ste danes tukaj. Srečno."
Po približno treh urah kolesarjenja so vsi udeleženci srečno prikolesarili v Motnik, kjer se je z druženjem zaključil letošnji kolesarski izlet.
Se vidimo naslednje leto.