Glavni trg 24
1240 Kamnik
Popoldan je v Sejni dvorani Občine Kamnik potekala 7. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik, na kateri so svetnice in svetniki med drugim sprejeli Odlok o izvajanju obvezne občinske gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov na območju občine Kamnik in občine Komenda, Odlok o koncesiji za izvajanje gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov na območju občine Kamnik in občine Komenda, po skrajšanem postopku Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega zavoda »Zavod za turizem in šport Kamnik« in Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023 - skrajšani postopek, poleg tega sta bila sprejeta še pravilnika o sofinanciranju turističnih društev v občini Kamnik in Predlog Odloka o proračunu Občine Kamnik za leto 2024.
Prisotnih 25 članic in članov Občinskega sveta Občine Kamnik je sprva potrdilo Zapisnik 6. redne seje Občinskega sveta Občine Kamnik, nato pa je sledila razširitev seje z dodatno točko Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023, točka Pravilnik o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Kamnik je bila umaknjena z dnevnega reda zaradi še trajajočega usklajevanja z Ministrstvom za kmetijstvo.
V nadaljevanju je na Vprašanja in pobude je samostojnemu svetniku Cenetu Lapu (SD) odgovoril višji svetovalec za gospodarske javne službe Marjan Semprimožnik, svetnici Bojani Pančur (NSi) je odgovorila vodja Oddelka za urejanje prostora dr. Marija Tadeja Ježek, višji svetovalec za gospodarske javne službe in projektno delo Sandi Borec pa je odgovoril svetnici mag. Emi Rode (Lista Mateja Slaparja).
Predlog Odloka o izvajanju obvezne občinske gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov na območju občine Kamnik in občine Komenda v drugi obravnavi je predstavila Martina Magajna, ProSVET, Martina Magajna s. p. in med drugim dejala: »Občini Kamnik in Komenda imata skupni zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov v Suhadolah. Občini sta se v 4. členu Pogodbe o sofinanciranju ureditve skupnega zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov zavezali, da bosta izpeljali postopke spremembe veljavnih predpisov in aktov tako, da bosta po izteku sedaj veljavnih koncesijskih pogodb za izvajanje lokalne gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst odpadkov izvedli skupni razpis za izbiro koncesionarja, ki bo lokalno gospodarsko javno službo zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov izvajal na območju obeh občin, kot to med drugim navaja Uredba o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov (Uradni list RS, št. 33/17, 60/18 in 44/22 – ZVO-2). Občinska uprava je zato pripravila nov predlog odloka, ki predstavlja koncesijski akt. Občinski upravi Občine Kamnik in Občine Komenda sta ponovno preučili vsebino posameznih členov odloka in jih uskladili. V predlogu odloka za drugo obravnavo so nekateri členi nekoliko spremenjeni; predvsem v smislu dodatnih pojasnil oziroma bolj točnih določil ter popravkov tipkarskih napak; v nobenem členu pa se bistveno ne spreminjajo določila prvotnega predloga odloka.« Ta točka je bila sprejeta s 27 glasovi za. K tej točki je bil sprejet tudi amadma.
Odlok o koncesiji za izvajanje gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov na območju občine Kamnik in občine Komenda pa je bil v drugi obravnavi sprejet s 26 glasovi za. Obe Občini sta odlok ponovno preučili in se odločili, da se predlagajo nekatere spremembe, sicer pa gre za koncesijski akt, s katerim se določijo predmet in pogoji za podelitev koncesije za izvajanje obvezne gospodarske javne službe zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov, ter ureja druga vprašanja v zvezi z izvajanjem podeljene koncesije. Na osnovi tega odloka se koncesija podeli izvajalcu, izbranemu na javnem razpisu, ki se izvede v skladu z določbami tega odloka in predpisov, ki urejajo podeljevanje koncesij. V odloku so določeni pogoji za sodelovanje in merila za izbor koncesionarja. Koncesionar pridobi pravice in dolžnosti iz koncesijskega razmerja s sklenitvijo koncesijske pogodbe. Nadzor nad izvajanjem koncesije izvaja občinska uprava. Odlok določa tudi način prenehanja koncesijskega razmerja in koncesijske pogodbe.
Sledila je točka Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za kamnolom Stahovica 2 – druga obravnava. Ob tem je vodja Oddelka za urejanje prostora dr. Marija Tadeja Ježek povedala: »K pripravi OPPN je Občina Kamnik pristopila na osnovi podane pobude za izdelavo OPPN na območju pridobivalnega prostora Stahovica 2, ki jo je podala gospodarska družba Calcit d.o.o.. Občina Kamnik in deležniki urejanja prostora so s SD OPN Kamnik št. 3 (Uradni list RS, št. 163/21) omogočili in potrdili nadaljnji razvoj obstoječe dejavnosti in kamnoloma Stahovica.« Svetnice in svetniki so točko sprejeli z 21 glasovi za.
Na seji je bil po skrajšanem postopku z 20 glasovi za sprejet Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega zavoda »Zavod za turizem in šport Kamnik«. Točko je predstavila vodja Oddelka za družbene dejavnosti Katja Vegel, ki je med drugim dejala: »S spremembo Odloka se dosedanji pogoj po zahtevani izobrazbi spreminja, in sicer se univerzitetna izobrazba nadomešča z visokošolsko izobrazbo oziroma izobrazbo prve bolonjske stopnje. Do sedaj je bil eden izmed pogojev tudi znanje dveh tujih jezikov. Pogoj se spreminja tako, da bo z uvedeno spremembo zadostovalo znanje enega tujega jezika. Zakon o zavodih specifičnih pogojev za imenovanje direktorja javnega zavoda, vključno s potrebno izobrazbo, ne ureja. Potrebna raven izobrazbe direktorja javnega zavoda je praviloma določena v ustanovnem aktu javnega zavoda, ki ga sprejme ustanovitelj, ter v aktu o sistemizaciji konkretnega javnega zavoda.«
Nato pa je višja svetovalka za gospodarske dejavnosti in finance Katarina Ščetinin predstavila Pravilnik o sofinanciranju turističnih društev v občini Kamnik: »Cilj pravilnika je ustreznejše ovrednotenje programov turističnih društev v občini Kamnik ter podrobnejša določitev postopka obravnave vlog na razpis za društva. S pričujočim predlogom pravilnika si občinska uprava prizadeva navedena področja zajeti v okviru meril za vrednotenje programov, ob upoštevanju že izvedenih programov društev v zadnjih letih. Del ponudbe društvenih programov zadnjih let je dosedanji pravilnik s svojimi presplošnimi in obenem preozkimi merili uspel le še približno vrednotiti, z delom ponudbe pa so društva pokazala, da ga presegajo.« Svetnice in svetniki so ga z 28 glasovi za tudi potrdili.
V sedmi točki je bil po skrajšanem postopku z 28 glasovi za sprejet Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023, slednjega je predstavila pomočnica vodje oddelka za področje finančnega poslovanja Marija Kos in med drugim dejala: »Po sprejemu četrtega Odloka o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023 je Občina Kamnik s strani Ministrstva za finance prejela Navodilo občinam za evidentiranje prejetih sredstev iz državnega proračuna za odpravo posledic naravnih nesreč v letu 2023 in načrtovanje porabe v proračunu občine (navodilo se nanaša na predplačilo sredstev državnega proračuna – poseben transfer občini za plačilo nujnih ukrepov za odpravo posledic naravne nesreče 4. avgusta 2023). Na osnovi prejetega navodila je pripravljen peti Odlok o rebalansu proračuna Občine Kamnik za leto 2023 (v nadaljevanju: rebalans). V rebalansu so predlagane ustrezne korekcije tako v smislu povečevanja kot tudi zmanjševanja nekaterih prihodkovnih in odhodkovnih postavk in upoštevane prerazporeditve od 7. 9. 2023 do 10. 11. 2023. V predlogu rebalansa so skupni izdatki ocenjeni v višini 48.720.130 evrov in so za 8.226.222 evrov oziroma 20,3 odstotka višji kot v sprejetem proračunu za leto 2023. V okviru predloga Odloka so bile predlagane tudi nove postavke za odpravo posledic naravnih in drugih nesreč, v vrednosti 8.226.880 evrov, iz katerih se bodo pokrivali stroški sanacijska dela na podlagi programa sanacije: sanacije občinskih cest (805.300,00 evrov), sanacije zemeljskih plazov (3.361.518,63 evrov), sanacije vodovodov (2.378.461,37 evrov), sanacije začasnih deponij (896.400,00 evrov), začasne nastanitve (300.000,00 evrov), sanacije kanalizacije (485.200,00 evrov), kar skupaj predstavlja 8.226.880,00 evrov.«
Nato pa je sledila še zadnja točka, in sicer Predlog Odloka o proračunu Občine Kamnik za leto 2024, v katerem so skupni načrtovani prejemki načrtovani v višini 37.683.128 evrov (Občina in Krajevne skupnosti), ocenjeni skupni izdatki v višini 39.114.938 evrov (Občina in Krajevne skupnosti) ter upoštevan ocenjen prenos sredstev iz leta 2023 v leto 2024, in sicer za Občino Kamnik v višini 1.057.310 evrov in za krajevne skupnosti v višini 374.500 evrov - skupaj predviden prenos sredstev je predviden v višini 1.431.810 evrov.