Glavni trg 24
1240 Kamnik
Današnji državni praznik, posvečen velikemu rojaku, generalu, pesniku in rodoljubu, Rudolfu Maistru – Vojanovu, smo s slovesnostma pri spomeniku generala Maistra in v Domu kulture Kamnik obeležili tudi v občini Kamnik. Zbrane je v Domu kulture Kamnik nagovoril gostitelj, podžupan Uroš Pirc, njegovim besedam pa se je pridružil slavnostni govornik, poslanec Državnega zbora Republike Slovenije mag. Matej Tonin, obenem pa je dogodek obiskal tudi minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec. Podeljena so bila tri spominskih priznanj za zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine našega generala.
Slovesnost pri spomeniku generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev s Kamniškega
Ob 17. uri se je sprva odvijala slovesnost pri spomeniku generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev s Kamniškega. Ob prisotnosti zastavonoš veteranskih in domoljubnih organizacij Občine Kamnik ter Častne enote Slovenske vojske so cvetje k spomeniku položili podžupan Uroš Pirc, minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec in predsednik Društva general Maister Kamnik Joško Berlec.
Za krajši kulturni program so poskrbele dijakinje in dijak Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra, trobilni kvintet Slovenske vojske, za preplet misli in besed pa Matic Maček.
Slovesnost s podelitvijo spominskih priznanj za zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine našega generala
Kako dragocena je bila generalova dediščina in kako pomembno je dragocenost domoljubja tudi ohranjati, smo s slovesnostjo v nadaljevanju poudarjali v Domu kulture Kamnik, ki so ji med drugim prisluhnili podžupana Uroš Pirc in Romana Učakar, minister za obrambo Republike Slovenije Marjan Šarec, današnji slavnostni govornik poslanec Državnega zbora Republike Slovenije mag. Matej Tonin, podžupanja Romana Učakar in menedžerko mesta Maribor, Neva Pipan, predsednica Zveze društev general Maister mag. Lučka Lazarev Šerbec, občinske svetnice in svetniki, predstavniki občinskih uprav sosednjih občin, današnji nagrajenci, častni občan Anton Tone Smolnikar, predstavniki Slovenske vojske, predsedniki, predstavniki in zastavonoše veteranskih in domoljubnih organizacij občine Kamnik in drugih zvez in vnuk generala Rudolfa Maistra Borut Maister.
Po uvodnih zvokih Zdravljice in Slovenec sem, v izvedbi Big band Orkestra Slovenske vojske in Primoža Krta, smo prisluhnili besedam današnjega gostitelja, podžupana Uroša Pirca: »Spoštovane Kamničanke, spoštovani Kamničani, spoštovane gostje in gosti, spoštovani minister za obrambo gospod Marjan Šarec, spoštovani slavnostni govornik, poslanec Državnega zbora Republike Slovenije magister Matej Tonin in cenjeni nagrajenci, lepo pozdravljeni v Kamniku – Maistrovem mestu in lepo pozdravljeni v hramu kamniške kulture. Kultura je že od nekdaj zaznamovala obstoj slovenskega naroda. Kultura nas krepi in nas povezuje. Kultura nam daje moč izražanja in moč soustvarjanja ter razvoja lokalne skupnosti. Kultura in jezik sta narodova bit in brez njiju ni narodne zavesti. V nadaljevanju slovesnosti boste med drugim lahko prisluhnili pesnitvam našega generala, ki ni bil le vojak. Bil je izjemen kulturnik, ki je s pesmijo združil ljudi in jih spodbujal k temu, da glasno izražajo lastno identiteto. Tudi v današnjem času se moramo zavedati, da je naša naloga in dolžnost ohranjati in negovati slovenski jezik in slovensko kulturo, ki povezujeta preteklost, sedanjost in prihodnost našega naroda. Naša država in naša lokalna skupnost nista le prostor, v katerem živimo – sta dom, ki ga ohranjamo za zdaj in v tem trenutku in sta dom, ki ga soustvarjamo za prihodnost. Maistrovo mesto izžareva smisel, namen in pomen spominu velikega Slovenca, kamniškega rojaka, častnega meščana, borca za severno mejo, domoljuba in pesnika, ki je dal slovenski zgodovini ogromen pečat. Boj za območje Štajerske in Koroške je zaznamoval meje današnje Slovenije in nepredstavljivo je dejstvo, da pokrajini ne bi bili del današnjega slovenskega ozemlja. Kamnik igra pomembno vlogo pri ohranjanju sporočilnosti Maistra in njegovih dejanj. Naslednje leto bo za nas, Maistrovo mesto, izjemnega pomena, saj je Vlada Republike Slovenije leto 2024 razglasila za Maistrovo leto. Tako so v Kamniku predvidene številne slovesnosti in prireditve, ki bodo ponosno in z veliko mero spoštovanja naznanjale Maistrova dejanja in jih približala različnim generacijam. Iskrene čestitke današnjim nagrajencem in hvala vsem, ki razvijate tisto, kar je bilo Maistru najbolj pomembno. Pa ne le besede. Tudi dejanja. Pogum. Odločnost. Borbenost. In ljubezen do domovine. Tega tudi nam ne sme nikoli zmanjkati. Srečno Maister in srečno Kamnik - Maistrovo mesto.«
Zbrane pa je nato nagovoril letošnji slavnostni govornik, poslanec Državnega zbora Republike Slovenije mag. Matej Tonin: »Veliki general Rudolf Maister se je v slovensko zgodovino zapisal kot izjemen vojaški strateg, borec za severno mejo, domoljub, pesnik in umetnik. Veseli me, da lahko danes v Kamniku, in tudi v številnih drugih krajih po Sloveniji, praznujemo in negujemo spomin na Maistrova velika, za našo domovino ključna, dejanja. Gre za enega najlepših državnih praznikov, ki ga skupaj praznujemo vsi, ne glede na naše razlike. »Domovina je namreč ena sama, nam vsem dodeljena« piše Zupančič, jaz pa dodajam; »kdo jo bo ljubil, če ne mi, ki smo njeni sinovi in hčere«. Slovenija je lepa. Sam ne najdem lepše države, pa sem prepotoval kar nekaj sveta. Tako raznolikega koščka nebes na zemlji ne najdete nikjer. Alpe, Slovenske gorice, Velika planina, Menina planina, Jadransko morje, Panonska nižina, Kras, Postojnska jama, Soča, Sava, Blejsko in Bohinjsko jezero ter še mnogo drugih fantastičnih krajev in naravnih znamenitosti. Slovenija je enostavno čudovita. Čudoviti so tudi njeni ljudje. General Maister nam je pokazal smer, kako se brani domovino. Z orožjem in peresom. General Rudolf Maister je leta 1918, skupaj s svojimi borci, pokazal svojo izjemno vojaško strategijo ter tako oblikoval podobo današnje Slovenije. Dodal je pomemben kamenček v mozaiku večstoletnega sna naših prednikov po lastni državi, v kateri bomo sami gospodarji svoje usode. Imel je pogum narediti za domovino, kar je bilo potrebno, kljub na papirju močnejšemu nasprotniku in cagavi vladi v Ljubljani. Pri tem je povezal slovenske vojake. Vojaki, ki so stali z Maistrom z ramo ob rami, so danes poznani kot Maistrovi borci in so sinonim za povezanost, enotnost, moč volje in domoljubje. Prav njihova dejanja predstavljajo enega od temeljev kasnejše slovenske osamosvojitve, ko smo Slovenci zaživeli in začeli graditi prihodnost v svoji lastni državi. Novonastali mariborski pešpolk pa predstavlja prvo redno slovensko vojsko s slovenskim poveljevanjem. Spoštovani, vojaška zmaga je vedno prazna in kratkotrajna, če za njo ne stoji vsebina in ljudje. Maistrova zasedba Štajerske ne bi imela nobenega smisla, če na tem teritoriju ne bi živeli Slovenci, ki so skozi stoletja ohranjali slovensko kulturo in jezik. Ne da se vsega narediti z orožjem. Za dolgoročno preživetje naroda je še pomembnejše pero, saj ohranja kulturo in jezik, tudi takrat ko je narod zatiran in pod tujo oblastjo. Odločenost in pogum generala Maistra sloni na njegovi iskreni ljubezni do domovine, do slovenskega naroda in jezika. Moč za svoja domoljubna dejanja je črpal iz neomajne zavezanosti svojim koreninam. Verjamem, da si je pristno ljubezen do slovenske zemlje v srce vkoval tudi v rojstnem mestu, našem Kamniku, pod čudovitimi obronki Kamniško-Savinjskih Alp. Neustrašen borec za slovensko deželo, vojaški strateg in veliki general je bil v svojem bistvu pesnik in umetnik.«
»V današnjem, žal na trenutke norem svetu, ne bi smeli pozabiti na svoje korenine. Na vrednote, ki so naše prednike, vključno z generalom Maistrom, držale pokonci ob vseh viharjih, ki so bičale našo deželo. Maistrova ljubezen do jezika in do slovenske umetnosti nas opominja, da velika dejanja lahko dosežemo le, če moči dodamo še vsebino. Svetlo prihodnost bomo našim otrokom zagotovili z znanjem, s prenašanjem naše kulture in z vzgojo vrednot, na katerih je utemeljena naša domovina. Mir. Kako dragocen in nadvse pomemben je mir, se zavedamo šele takrat, ko ga ni. Brez miru sta ogrožena življenje in domovina. Mir ni garantiran, to nam dokazuje vojna v Ukrajini in Gazi. Miru prav tako ne bomo zagotovili, če bomo oborožili vse državljane, pomembnejše je, da dostojno opremimo in kadrovsko popolnimo slovensko policijo in vojsko. Ključno pa je, da smo se sposobni medsebojno pogovarjati, se slišati in tudi razumeti. Še zlasti za politiko velja, kjer je pomembno bolje dobro slišati kot glasno povedati. Sposobnost in pripravljenost za dialog je predpogoj za mir. Dokler se dve sprti strani med seboj pogovarjata, je še upanje za mir, ko se nehata, začne peti orožje. Dragi zbrani, dragi domoljubi, ob današnjem dnevu Rudolfa Maistra, državnem prazniku, nam Maistrovo življenje in delo predstavljajo pomembno sporočilo. Živimo v svetu, kjer so tradicionalne vrednote, kot je tudi domoljubje, popolnoma razvrednotene. Naši predniki so dolga stoletja tudi s krvjo utirali pot lastni državi – da bi svojim naslednikom, tudi nam, omogočili boljšo prihodnost, o kateri bi lahko sami odločali. Danes svojo lastno državo imamo. Kaj pa sedaj? Željo po lastni državi smo uresničili, ampak zgraditi hišo je eno, vzdrževati in skrbeti zanjo pa je nekaj povsem drugega in nič manj pomembno. Prav danes moramo slediti Maistrovemu zgledu in biti pogumni pri urejanju naših skupnih zadev. Kar lahko storimo danes, ne odlašajmo na jutri. Slovenija in globalni svet sta polna težkih izzivov. Slovenci bomo zmagovalci, če si bomo drznili sanjati nepredstavljivo in če bomo naredili tudi tiste stvari, za katere nas drugi prepričujejo, da so nemogoče. Tako kot general Maister. Iz nemogočega je naredil mogoče. Spoštovani, prehodil mnogo sem sveta, prebrodil mnogo sem voda. Krasan za me bil svet je nov, in vendar sem prišel domov.... je v eni od svojih pesmi zapisal general Rudolf Maister, pesnik Vojanov, ponosni Kamničan, ki je slovenstvo branil z orožjem in peresom. Svojo moč pa je črpal prav v tradiciji in vrednotah naših prednikov. Veseli me, da smo to prepoznali in se bomo velikega generala še posebej spominjali prihodnje leto, ki je razglašeno za leto Rudolfa Maistra. Naj bodo njegova dejanja in neomajna ljubezen do naroda popotnica tudi za naše delovanje danes. Iskrene čestitke ob današnjem državnem prazniku! Bog živi Slovenijo!«
Spominska priznanja za zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine našega generala
Občina Kamnik, Zveza društev general Maister in Mestna občina Maribor so se v letu 2017 s podpisom listine tripartitnega dogovorile o skupnem podeljevanju spominskega priznanja generala Rudolfa Maistra. Lansko leto smo priznanja podelili v Mariboru, letošnje leto pa so podeljena tukaj v Kamniku – Maistrovem letu.
Priznanja se podeljuje posameznikom za večletno delo, oziroma za izjemne zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev, podelili pa so jih podžupan Uroš Pirc, menedžerka mesta Maribor Neva Pipan in predsednica Zveze društev »GENERAL MAISTER« mag. Lučka Lazarev Šerbec.
Letošnji prejemniki so:
Za kulturni program so poskrbeli Primož Krt, Big band Orkester Slovenske vojske pod taktirko Rudolfa Strnada in skupina Katrinas. Goran Završnik, Anja Bezlova in Milan Mandeljc so z recitacijami poudarjali, da je bil Maister velik svetovljan, razgledan človek, skozi pesmi pa opozarjal na posledice, ki jih prinese nebrzdano sovraštvo in nebrzdani interesi nekoga, ki mu v resnici ni mar ne za življenje in še manj za smrt. Za preplet misli in besed je poskrbel Matic Maček.
Tehnično podporo je zagotovila ekipa Zavoda za kulturo Kamnik, članice Društva podeželskih žena Tuhinjske doline so pripravile pogostitev s kamniškimi dobrotami.
Videoposnetek slovesnosti si lahko ogledate TUKAJ.
Fotografije: Klemen Brumec