Glavni trg 24
1240 Kamnik
V četrtek, 11. aprila 2024, se je v cerkvi Frančiškanskega samostana darovala maša za pokojne profesorje, dijake ter uslužbence Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik. Maše se je udeležil tudi župan Matej Slapar, skupaj z nekdanjimi dijaki omenjene šole, mag. Jorgom K. Petrovičem, mag. Matejem Humarjem in profesorjem dr. Markom Vrabcem, ki sestavljajo organizacijski odbor in nadaljujejo tradicijo organizacije spominske maše profesorice Tine Romšak.
Plemenit namen spominske maše je v počastitvi spomina na mnoge izjemne, žal že pokojne profesorice in profesorje ter druge sodelavce, ki so v njej delovali. Poleg njih pa tudi vseh pokojnih dijakov, ki so jo obiskovali. S spominsko mašo v cerkvi Frančiškanskega samostana se spomnimo prav njih. Ob patru Cirilu je somaševal nekdanji dijak gimnazije, zdaj provincialni minister slovenskih frančiškanov, pater Marjan Čuden, OFM. Po sveti maši je sledilo družabno srečanje v dvorani.
Šola se ponaša z bogato tradicijo. Gimnazija je bila ustanovljena 1949. leta, ves čas obstoja pa predstavlja gonilo šolskega, kulturnega, raziskovalnega in športnega področja mnogih generacij. S širitvijo dejavnosti in programov v Gimnazijo in srednjo šolo Rudolfa Maistra Kamnik je kamniška srednja šola danes ena osrednjih izobraževalnih ustanov v Sloveniji. Po odmevnih rezultatih dijakov pa svojo prepoznavnost širi tudi izven državnih meja.
V imenu organizacisjkega odbora je spregovoril mag. Jorg Kristijan Petrovič, slovenski član Evropskega računskega sodišča, ki je ob koncu obiskovalcem svete maše namenil tudi nekaj besed in izpostavil: »Skozi zgodovino smo se naučili, da so meje naše svobode postavljene z mejami svobode drugih posameznikov. To načelo je na takšen ali drugačen način zapisano v ustave vseh svobodnih in demokratičnih držav. Vendar ta zakonodajni okvir nikdar ni bil dovolj. Poleg njega je namreč vedno obstajal še moralno etični okvir. Žal je bil slednji, zaradi takšnih ali drugačnih anarhičnih hotenj razkrojen. Razvoj znanosti in tehnologije, še posebej pa razvoj družbenih znanosti, je svobodo gradil na razgradnji avtoritet. Bili smo neustavljivi, ker smo si vedno dovolili izzivati vse avtoritete, ki so nam najprej ukazovale, kaj je prepovedano in proti koncu le še trdile, kaj vse ni mogoče. Vedno smo jim dokazovali nasprotno. Avtoritete so najprej izgubile svojo mističnost, nato še svojo moč. Danes je ključni problem prav razgradnja vsakršnih avtoritet, naj gre za župnika, učitelja, starše, danes jo izgubljajo tudi zdravniki, policisti in znanstveniki. Nimajo je niti pisatelji niti intelektualci, ki so bili zadnji braniki svobode. Danes smo preko optimalne točke svobode. Danes je svobodo mogoče ohraniti le tako, da se ji deloma odrečemo. Zahodna družba ta trenutek potrebuje konsenz o zmanjšanju svobode in nujni povrnitvi avtoritet, sicer bo prišlo do zdrsa v kaos in nastopa nove diktature. Bolje se je odreči delu svobode, kot pa zdrkniti v diktaturo in jo izgubiti v celoto. Naredimo korak nazaj. Potegnimo torej zavoro, dokler je še čas.«
Glasbeno je obred spremljal cerkveni pevski zbor svetega Jakoba iz Kamnika.
Vljudno vabljeni k ogledu prireditev ob letošnjem prazniku Občine Kamnik. Podrobnejši program z opisom prireditev si lahko ogledate TUKAJ.
Dobrodošli v Kamniku – Maistrovem mestu.